apostАпостиль та легалізація (спрощена форма легалізації) — це форма підтвердження легальності документа, виданого офіційними органами однієї країни і використовуваного в інших країнах.

Легалізувати або апостилювати можна лише документи, видані або посвідчені державними органами, наприклад, загсівськомі документи або установчі документи компанії.

Є країни, для яких не потрібно ні легалізувати, ні апостилювати документи. Ряд країн підписали угоду — Гаазьку конвенцію від 1961 року, згідно з яким для підтвердження легальності документів в цих країнах на них ставлять апостиль, а також офіційні органи приймають з-за кордону саме апостильовані документи. Для деяких країн документи потрібно легалізувати.

.

Штамп легалізації та апостиля проставляється на наступних документах:

на документах, виданих органами судової влади України;
на документах, виданих органами прокуратури України, органами юстиції;
на адміністративних документах (легалізують або ставлять апостиль на свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, свідоцтво про розлучення, свідоцтво про смерть, свідоцтво про зміну імені тощо);
на документах про освіту та документах, що підтверджують вчене звання (дипломи, атестати, виписки з оцінками, дипломи кандидатів і докторів наук, архівні виписки з університетів, навчальні програми);
на документах, оформлених державними і приватними нотаріусами.

Штамп легалізації та апостилю не можна проставити на таких документах:

на документах, виданих посольством або консульством України за кордоном;
на адміністративних документах, які безпосередньо стосуються комерційних або митних операцій;
на оригіналі, копії та фотокопії паспорта, військового квитка, трудової книжки, дозволу на носіння зброї, водійських прав, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорта), будь-якого посвідчення особи, нормативно-правового акта, роз’яснення та правового висновку щодо їх застосування, документів, мають характер листування.
Оригінали офіційних документів, виданих установами колишніх союзних республік, що входили у складі СРСР, не приймаються на території України для проставлення апостиля. Апостиль можна проставити тільки на копіях цих документів, нотаріально завірених на території України.

Для проставлення штампа апостиль або легалізації в Луцьку необхідно надати:

оригінал документу,
або його нотаріально завірену копію;
якщо легалізацією займається третя особа, то процедура оформлення легалізації третьою особою можлива тільки при наявності довіреності на його ім’я від власника документів.
Апостиль та легалізація проставляються безпосередньо на вільному від тексту місці документа або на його зворотному боці або на окремому аркуші.

Апостиль — це штамп розміром 10 х 10 см, в рамці якого розміщений текст відповідно до зразка. Штампи апостиль та легалізації заповнюються українською мовою.